HOLEP’in diğer cerrahilerden farkı nedir?

HOLEP prostat cerrahisi kapalı yolla (endoskopik olarak) idrar yolunu kapatan prostat dokusunun lazer yardımı ile kesilerek/sıyrılarak çıkartılmasıdır. Uzun yıllardır kullanılan kapalı ve açık cerrahiler prostatın büyüklüğüne göre belirleniyordu. 80gr’dan küçük prostatlarda TUR prostat dediğimiz elektrikli kesici bıçakları olan sistemlerle prostat dokusu tıraşlanarak küçültülüyordu. Bu cerrahi sistemi de kapalı bir ameliyattır ancak büyük prostatlarda kullanılması tercih edilmez. 80 gr. üzerinde prostat dokusu olanlarda karnın alt bölgesinden yapılan kesi ile, yani açık ameliyat ile, prostat dokusu çıkarılıyordu. Hastanın yaklaşık 7-8 günlük yatış süresi oluyordu. Yapılan klinik çalışmalarda bu zamana kadar her iki yönteminde tecrübeli ellerde etkin sonuçlar verdikleri görülmüştür.

Peki bize HOLEP ne sağladı?

Yaklaşık 150gr a kadar olan prostat büyüklüklerinde kapalı ameliyat yapma imkânı sağladı. Teorik olarak 150gr üzerinde de HOLEP cerrahisi uygulanabilir ancak uzun süreli kapalı ameliyat sistemi ile idrar yolunda çalışmak gerekeceğinden komplikasyon riski artmaktadır. Darlık, işlem sonrası enfeksiyon gelişmesi gibi. Ancak deneyimli ellerde 150gr ve üzeri büyüklüklerde de uygulanmaktadır. 150gr üzerindeki prostat büyüklükleri için doktorunuzla konuşmalı; açık cerrahi veya onun muadili olabilecek diğer cerrahi seçeneklerini konuşmanız gerekebilir.


HOLEP cerrahisi ile, eski kapalı ameliyat sistemi olan TUR ile kıyaslandığında, daha fazla prostat dokusu çıkarılabilmektedir. Ameliyat süreside göreceli olarak daha kısadır.

HOLEP cerrahisi ile, açık ve TUR sistemlerine göre göreceli olarak daha az kanama olmaktadır.
HOLEP cerrahisinde ameliyat sonrası dönemde daha kısa süreli idrar yolunda sonda tutulması gerekmektedir.

HOLEP cerrahisi sonrası hastanede yatış süresi diğer yöntemlere göre daha kısa olmaktadır.
Yeni gelişen HOLEP tekniğinde elde edilen başarı sonuçları; yani tazyikli işeme, kesik kesik işemenin azalması, ıkınmadan işeme, işlem sonrası hayat kalitesi gibi; kısa ve orta vadede diğer ameliyat yöntemlerinden daha iyi olabileceği gösterilmiştir.

Prof. Dr. Abdullah Demirtaş sorularınızı yanıtlıyor.

PAYLAŞ

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Daha fazla Holep

HoLEP’in sunduğu avantajlar nelerdir?

HoLEP ameliyatlarının en önemli avantajı, hastaya hiçbir kesi uygulanmadan, tamamen kapalı yöntemle, prostat bezinin oldukça büyük bir kısmının çıkarılmasına olanak sağlamasıdır.HoLEP, kapalı yöntemle açık ameliyatlarda

DEVAMINI GÖR »

Holep Nedir?

HoLEP (açık adı: Holmium Lazer Enükleasyon Prostatektomi), ilaç tedavisinden fayda görmeyen iyi huylu prostat büyümesi hastalarına uygulanabilen ve prostat bezinin büyük bir kısmının kapalı yöntemle

DEVAMINI GÖR »