HoLEP’in sunduğu avantajlar nelerdir?

HoLEP ameliyatlarının en önemli avantajı, hastaya hiçbir kesi uygulanmadan, tamamen kapalı yöntemle, prostat bezinin oldukça büyük bir kısmının çıkarılmasına olanak sağlamasıdır.
HoLEP, kapalı yöntemle açık ameliyatlarda çıkarılan miktarlarda prostat dokusunun çıkarılmasını, çok daha düşük komplikasyon oranları ve hiçbir kesi yapılmaksızın sağlamaktadır.

Bu ameliyat tekniği ile diğer kapalı ameliyatlardan çok daha fazla prostat dokusu çıkarılabildiği için, ameliyatın başarı oranları oldukça yüksektir ve hastaların yeniden prostat ameliyatı gereksinimi daha düşük oranlardadır.

Hastalar açık prostat ameliyatlarına oranla çok daha az ağrı çekmekte, çok daha kısa sürede iyileşebilmektedir.

HoLEP, hastanede yatış süresini önemli ölçüde kısaltmaktadır.
Yapılan çalışmalara göre, HoLEP ameliyatı olan hastaların diğer kapalı prostat ameliyatı olan hastalara göre daha az kan kaybı yaşadığı ve ameliyat sonrası daha kısa süre sondalı kaldığı bildirilmektedir.

HoLEP ameliyatından sonra idrar kaçırma olur mu?
HoLEP sonrası idrar kaçırma olasılığı oldukça düşüktür. Geniş kapsamlı bir çalışmanın sonuçlarına göre HoLEP ameliyatından 3 ay sonra idrar kaçırma oranı %1’in altında bildirilmektedir.

HoLEP ameliyatı sonrası sertleşme sorunu olur mu?
HoLEP ameliyatı sonrası sertleşme sorunu gelişme olasılığı oldukça düşüktür. Aksine, HoLEP ameliyatı olan hastaların orgazm kalite skoru, cinsel istek ve cinsel ilişki doyum skorlarında bir miktar düzelme olduğu bildirilmektedir.

Ameliyat öncesi sertleşme sorunu olan hastaların bir kısmında, HoLEP ameliyatı sonrası sertleşme durumunda bir miktar iyileşme olduğunu gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

Prof. Dr. Abdullah Demirtaş sorularınızı yanıtlıyor.

PAYLAŞ

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Daha fazla Holep

HoLEP’in sunduğu avantajlar nelerdir?

HoLEP ameliyatlarının en önemli avantajı, hastaya hiçbir kesi uygulanmadan, tamamen kapalı yöntemle, prostat bezinin oldukça büyük bir kısmının çıkarılmasına olanak sağlamasıdır.HoLEP, kapalı yöntemle açık ameliyatlarda

DEVAMINI GÖR »

Holep Nedir?

HoLEP (açık adı: Holmium Lazer Enükleasyon Prostatektomi), ilaç tedavisinden fayda görmeyen iyi huylu prostat büyümesi hastalarına uygulanabilen ve prostat bezinin büyük bir kısmının kapalı yöntemle

DEVAMINI GÖR »
Scroll to Top