Kimler HOLEP cerrahisi için uygundur?

HOLEP cerrahisi için uygun bir yaş aralığı yoktur. Kabaca 50 yaşın üzerinde iyi huylu prostat büyümesine bağlı şikâyeti olup cerrahi gerektiren her hasta HOLEP cerrahisine girebilir.

İdrar yapma şikayetleri nedeni ile ilaç tedavisi denenmiş ancak fayda görmemiş hastalar.
Prostat nedeniyle tedavi altındayken hiç idrar yapamamaya başlayan hastalar.
Prostatın yaptığı tıkanıklık nedeni ile sidik kesesinde işeme sonrası kalan idrar miktarı artan ve bu nedenle sık idrar yolu enfeksiyonu, böbrek veya idrar kesesinde taş gelişen ve/veya böbrek fonksiyonları bozulmuş olan hastalar prostat büyümesi için HOLEP cerrahisi geçirebilirler.

Tanı anında kandaki prostat belirteci olan prostat spesifik antijen (PSA) yüksekliği veya parmakla makattan prostat muayenesinde sertlik olmasından dolayı prostat kanser riski olan hastalar gerekli biyopsi işlemi yapılarak kanser olmadıkları gösterildikten sonra HOLEP cerrahisi olabilirler.

40gr altındaki prostat büyüklükleri için HOLEP cerrahisi çok uygun olmayacaktır.
150gr üzerindeki prostat büyüklükleri de operasyon süresinin uzama ihtimalinden dolayı HOLEP cerrahisi için çok uygun olmayacaktır.

Kapalı prostat ameliyatı için verilmesi gereken operasyon pozisyonuna (kabaca doğum pozisyonu) gelemeyen hastalar HOLEP için uygun değildirler. Kalça protezi, doğumsal anomaliler vb sebepler nedeniyle bacakları açılamayan hastalar HOLEP cerrahisi için uygun olmayacaktır.

Daha önce prostat nedeniyle kapalı operasyon geçirmiş ancak şikayetleri gerilememiş veya yinelemiş hastalarda HOLEP cerrahisine aday olabilirler.

Kan sulandırıcı (kumadin, klodiprel vb) ve/veya aspirin kullanımı HOLEP cerrahisi için engel midir?
Bu tip ilaçların kullanımı HOLEP için engel değildir.

Kullanmakta olduğunuz ilaçlar operasyon öncesi ilgili bölümlere danışılarak kesilir veya yerine alternatif başka ilaçlar başlanır.

HOLEP cerrahisi bu düzenlemeden sonra güvenle yapılabilir.
Ameliyat süresinde, kanama miktarı, operasyon sırasında ve/veya sonrasında kan verilmesi ihtiyacı, sondalı kalma süresi ve hastanede yatış süresi bu ilaçları kullanmayan hastalara kıyasla bir miktar fazla olabilir.

ANCAK kullanılmakta olan kan sulandırıcı veya pıhtı önleyici ilaçların kesilmesinin tamamen riskli olduğu durumlar olabilir. Bu durumlar ilgili bölümlere ameliyat öncesi danışılarak belirlenir. Böyle durumlarda HOLEP cerrahisi dışında başka alternatif yoksa kanama riski göze alınarak doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekmektedir.

Prof. Dr. Abdullah Demirtaş sorularınızı yanıtlıyor.

PAYLAŞ

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Daha fazla Holep

HoLEP’in sunduğu avantajlar nelerdir?

HoLEP ameliyatlarının en önemli avantajı, hastaya hiçbir kesi uygulanmadan, tamamen kapalı yöntemle, prostat bezinin oldukça büyük bir kısmının çıkarılmasına olanak sağlamasıdır.HoLEP, kapalı yöntemle açık ameliyatlarda

DEVAMINI GÖR »

Holep Nedir?

HoLEP (açık adı: Holmium Lazer Enükleasyon Prostatektomi), ilaç tedavisinden fayda görmeyen iyi huylu prostat büyümesi hastalarına uygulanabilen ve prostat bezinin büyük bir kısmının kapalı yöntemle

DEVAMINI GÖR »